Ortadoğu'da Mavi Barış

Suyun çatışma kaynağı yerine işbirliği aracı olması vizyonuyla bölgesel bir girişim olarak kurulan Ortadoğu'da Mavi Barış Girişiminin Koordinasyon Ofisi görevi SUEN tarafından yürütülmektedir.

 

2009 yılından bu yana Ortadoğu ülkeleri arasında işbirliğini artırmak amacıyla yürütülen Ortadoğu’da Mavi Barış Girişiminin, Ağustos 2018’da Stockholm’de düzenlenen toplantıda paydaş ülkelerin oybirliğiyle 2019-2020 yılları arasında SUEN koordinasyonunda devam etmesine karar verildi. İsviçre Kalkınma ve İşbirliği Ajansı (SDC) ve SUEN’in destekleriyle yürütülen koordinasyon görevinin yanı sıra SUEN yürütücülüğünde Ortadoğu’da tarımsal su verimliliği projesi diğer üye ülkeler Irak, Suriye, İran, Lübnan ve Ürdün ile birlikte 2019-2020 yıllarında yürütülecektir.

 

Ortadoğu’da tarımda su verimliliği projesi ile Ortadoğu’da tarımda %80 mertebesinde kullanılan suyun tasarruflu kullanımı ile ilgili çözüm önerileri ve iyi örnekler masaya yatırılacak, kapasite geliştirme çalışmalarına yer verilecek ve proje sonunda Ortadoğu ülkelerinde karar vericilerin kullanımına yönelik stratejiler oluşturulacaktır.

 

Ortadoğu’da Mavi Barış Girişimi Politika Danışma Kurulu Başkanlığını Ürdün Prensi Hasan bin Talal, Yönetim Komitesi dönem Başkanlığını ise Prof. Dr. Hasan Z. Sarıkaya üstlenmiştir.

 

Projeye dair detaylı bilgi için tıklayınız.

Libadiye Caddesi No:54 Küçükçamlıca Üsküdar 34696 İstanbul / TÜRKİYE
SUEN © Türkiye Su Enstitüsü
Site Kullanım Kuralları | Bilgi Edinme