İİT Üçüncü Sudan Sorumlu Bakanlar Konferansı

İİT Üçüncü Sudan Sorumlu Bakanlar Konferansı


17-19 Mayıs 2016 | İstanbul

 

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Üçüncü Sudan Sorumlu Bakanlar Konferansı 17-19 Mayıs 2016 tarihlerinde İstanbul Conrad Bosphorus Otel’de düzenlendi. SUEN tarafından İİT ve ilgili kuruluşlarla yakın işbirliği içinde organize edilen konferansta Türkiye’nin 2022 yılına kadar İİT Su Konseyi üyesi olmasına karar verildi.

 

Açılış konuşmalarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun yaptığı konferansa 38 İİT üyesi ülkeden 18 Bakan ve çok sayıda üst düzey memur katıldı. “Vizyondan Eyleme” ana teması altında gerçekleştirilen konferansta, 2012 yılında İstanbul’da düzenlenen İkinci İslam İşbirliği Teşkilatı Sudan Sorumlu Bakanlar Konferansı’nda kabul edilen İİT Su Vizyonu belgesinin hayata geçirilmesine yönelik önemli kararlar alındı.

 

 

Konferansın açılış töreni öncesinde, Bakanlar tarafından kabul edilecek belgelere nihai şekil verilmek üzere Kıdemli Memurlar Toplantısı düzenlendi. Konferansta ayrıca “Su Sektöründe Kapasite Geliştirme” ve İİT ülkelerinde önemli bir sorun olan “Sudan Kaynaklanan Hastalıkların Önlenmesi” konulu iki panel düzenlendi. İİT ülkelerinde suyun geleceğine yönelik Binyıl Kalkınma Hedefleri’nin gerçekleştirilmesi ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri de davetli konuşmacılar tarafından ele alındı.

 

Üçüncü Sudan Sorumlu Bakanlar Konferansı’nın sonunda İİT Su Konseyi’nin çalışma usulünü belirleyen Görev Tanım Belgesi (Terms of Reference) üyelerin öngördüğü değişiklik önerileri dikkate alınarak düzenlendi ve kabul edildi.

 

İİT Su Konseyi’nin kurulmasına öncülük eden ve şu ana kadar gerçekleştirilen toplantılara ev sahipliği yapan Türkiye’nin 2022 yılına kadar İİT Su Konseyi üyesi olmasına karar verilen konferansta, Türkiye’nin yanı sıra Arap, Afrika ve Asya bölgelerinden temsil eşitliğini sağlamak amacıyla Azerbaycan, Bangladeş, Cezayir, Gine, Irak, İran, Mısır, Nijerya ve Suudi Arabistan’ın da 2018 yılına kadar Su Konseyi üyeliğine dahil edilmesi kararlaştırıldı.

 

 

Konferansta, Suudi Arabistan ve Mısır 2018 yılında düzenlenmesi planlanan İİT 4. Sudan Sorumlu Bakanlar Toplantısının ev sahipliğini üstlenmek üzere niyet beyanında bulundu. İİT Su Konseyi’nin, başta sudan kaynaklanan hastalıkların önlenmesi konusu olmak üzere, kapasite güçlendirme stratejileri hayata geçirmesi yönünde çağrıda bulunulan konferansta, BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ile uyumlu olarak, herkes için temiz ve yeterli miktarda içme suyu ve hıfzıssıhha hizmetlerine erişim sağlanması hususunda, başta suyun verimli kullanılması, atıksu arıtımı ve yeniden kullanımı, desalinasyon ve yağmur suyu hasadı gibi yenilikçi yöntemlerin üye ülkelerde yaygınlaştırılması için uluslararası işbirliği çağrısı yapıldı.

 

Konferansta İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC) yönetiminde üye ülkelerin su yönetimi konusundaki talep ve çözüm önerilerinin biraraya getirileceği bir veri tabanı oluşturulmasına karar verildi ve üye ülkelerin SESRIC tarafından hayata geçirilen Su Yönetimi Kapasite Geliştirme Programı’ndan (Water CaB) azami ölçüde faydalanması yönünde çağrıda bulunuldu.

 

Konferansa ait sunum, doküman ve fotoğraflar için tıklayınız.

 

 

 

Libadiye Caddesi No:54 Küçükçamlıca Üsküdar 34696 İstanbul / TÜRKİYE
SUEN © Türkiye Su Enstitüsü
Site Kullanım Kuralları | Bilgi Edinme