İİT Su Vizyonu Birinci Ulusal Odak Noktaları Toplantısı

İİT Su Vizyonu Birinci Ulusal Odak Noktaları Toplantısı


3-5 Haziran 2015| İstanbul

 

2012 yılında İstanbul’ da gerçekleştirilen İslam İşbirliği Teşkilatı İkinci Sudan Sorumlu Bakanlar Konferansı’nda onaylanan İİT Su Vizyonu Belgesi’nin uygulanması ile ilgili olarak alınan karar gereği tüm İİT üye ülkelerinden ulusal odak noktaları tespit edilmiş ve toplantının İstanbul’da yapılması kararlaştırılmıştı. İİT Sekretaryası ile kurulan yakın diyalog kapsamında 1. Ulusal Odak Noktaları Toplantısı, SUEN tarafından 3-5 Haziran 2015 tarihlerinde DSİ 14. Bölge Müdürlüğü’nün desteğiyle İstanbul’da DSİ 14. Bölge Müdürlüğü’nde gerçekleştirildi.

 

Afrika, Asya ve Arap bölgelerinden olmak üzere 25 İİT üye ülkesi ulusal odak noktaları toplantıya katılım sağladı. Ayrıca İİT organlarından İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC), İslam Kalkınma Bankası (IDB), Bilimsel ve Teknolojik İşbirliği Daimi Komitesi (COMSTECH), İslami Eğitim, Bilim ve Kültür Organizasyonu (ISESCO) ile İİT Genel Sekreterliği de toplantıda yer aldı. Bakanlığımız başta SUEN olmak üzere, DSİ, SYGM ve AB ve Dış İlişkiler Daire Başkanlığı’nca temsil edilerek, toplamda 50 kişilik bir toplantı gerçekleştirildi.

 

Toplantının başkanlığını SUEN yürüttü, Tunus ve Gambia eş başkan, Surinam ise raportör olarak belirlendi. Toplantıda 2012 yılında gerçekleştirilen Bakanlar Konferansı kararları gözden geçirildi, İİT üye ülkeleri odak noktaları ile İİT kuruluşları tarafından İİT Su Vizyonu Belgesi ile ilgili yapılmış olan çalışmalar açıklandı ve yapılan grup çalışmaları ile Su Vizyonu’nun uygulanmasına yönelik üye ülkelerin işbirliği yapabilecekleri konu başlıkları oluşturuldu.

 

Toplantının final raporlarına ulaşmak için lütfen burayı tıklayarak SESRIC web sitesini ziyaret ediniz.

Libadiye Caddesi No:54 Küçükçamlıca Üsküdar 34696 İstanbul / TÜRKİYE
SUEN © Türkiye Su Enstitüsü
Site Kullanım Kuralları | Bilgi Edinme