SUEN Başkanı Prof. Dr. Lütfi Akca Tarım TV’nin Söyleşi Programına Katıldı

SUEN Başkanı Prof. Dr. Lütfi Akca, 30 Kasım 2023 tarihinde Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım TV’de “Küresel Su Gündeminin Tarıma Yansımaları” konulu canlı söyleşiye katılım sağladı. Programda, suyun nasıl etkin, verimli ve doğru kullanılması gerektiğinden bahseden Prof. Dr. Akca, küresel düzeyde su yönetimini etkileyen başlıca faktörlerin küresel iklim değişikliği, su kirliliği ve yeraltı suları olduğunun altını çizdi.

 

Kullanılabilir tatlı suyun %99’unun yeraltı sularından geldiğini belirten Prof. Dr. Akca, yeraltı sularının su kaynaklarının bankası olduğunu vurguladı. Ayrıca gıda ve su güvenliğinin hayati önemine değinerek, tarımsal sulama verimliliğinden, verimli sulama tekniklerinden, su yönetiminin havzalar ölçeğinde çalışılması gerektiğinden bahsetti.

 

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yakın zamanda kurulan Ulusal Su Kurulu’nun su kaynakları yönetimindeki önemini belirterek, Su Kanunu ve Taşkın Kanunu çalışmalarındaki mevcut durumu anlattı. Ayrıca, Sulama Birliklerinin teknik kapasitelerinin artırılmasının da gerektiğine değinerek, gerçekleştirilecek iyileştirmeler ile tarım sektörünün daha iyi yönetilmesinin sağlanacağını ifade etti.

 

Libadiye Caddesi No:54 Küçükçamlıca Üsküdar 34696 İstanbul / TÜRKİYE
SUEN © Türkiye Su Enstitüsü
Site Kullanım Kuralları | Bilgi Edinme