Ana Sayfa / Haberler / Agrinupes İlgi Grubu ve Genel Kurul Toplantıları Konya’da Gerçekleşti

Agrinupes İlgi Grubu ve Genel Kurul Toplantıları Konya’da Gerçekleşti

WaterWorks 2015 ERA-NET Ortak Çağrısı bünyesinde fonlanan AGRINUPES (Tarımsal Faaliyetler Sonucu Su Kaynaklarına Karışan Pestisit ve Gübre Kalıntılarının Yerinde Takibine Yönelik Sensörlerin Geliştirilmesi, Uygulaması ve Yönetim Modeli Araştırması) Projesi birinci ilgi grubu toplantısı ve genel kurul toplantısı 12-14 Ekim 2018 tarihlerinde Konya, DSİ 4. Bölge Müdürlüğünde gerçekleşti.

 

 

Projenin pilot uygulamasının yapılacağı Konya Kapalı Havzasındaki yerel idare temsilcilerini bir araya getiren 12 Ekim tarihli ilgi grubu toplantısı, SUEN temsilcilerinin AGRINUPES projesini yerel paydaşlara tanıtmasına imkân sağladı. Toplantıya sulama birlikleri, tarım kooperatifleri, araştırma enstitüleri, il tarım müdürlüğü ve belediye birimlerinden katılım sağlandı. Havzadaki yanlış gübre, zirai ilaç ve su kullanımından kaynaklanan sorunlara değinen katılımcılar, AGRINUPES projesi ile geliştirilecek NPK ve pestisit sensörlerinin faydalı araçlar olabileceğini belirttiler.

 

13 Ekim’de AGRINUPES proje ortaklarının katılımıyla gerçekleşen kapalı yönetim kurulu toplantısında ise, projede gelinen aşama ve planlanan faaliyetler değerlendirildi. Tam gün süren yönetim kurulu toplantısını takip eden 14 Ekim’de ise, SUEN ekibi ve proje ortakları AGRINUPES sensörlerinin pilot uygulamaya tabi tutulacağı tarım arazilerini ve sulama altyapılarını ziyaret etti.

 

AGRINUPES Proje Sayfası: https://www.agrinupes.eu/