Ana Sayfa / Haberler / Prof.Dr. Veysel Eroğlu Kum ve Toz Fırtınaları Hakkında Basın Toplantısı Düzenledi

Prof.Dr. Veysel Eroğlu Kum ve Toz Fırtınaları Hakkında Basın Toplantısı Düzenledi

21 Temmuz 2017 – Orman ve Su İşleri Bakanı Prof.Dr. Veysel Eroğlu son zamanlarda gündeme getirilen kum ve toz fırtınaları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

 

minister

 

Başta iklim değişikliği olmak üzere yağış rejimindeki düzensizliklerin, şiddetli buharlaşma ve buna bağlı olarak yaşanan kuraklığın ve çölleşmenin kum ve toz fırtınalarının temel sebepleri olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Dünya’da atmosfere salınan toz miktarı yılda takriben 2 milyar ton civarındadır.  Sahra ve Arap Yarımadasındaki çöller, Dünyadaki toplam kum ve toz emisyonlarının yüzde 70’ini oluşturmaktadır.” dedi.

 

Türkiye Afrika kaynaklı tozu engellemek için Pan Afrika Büyük Yeşil Duvar girişimine yatırım ve destek sağlamaktadır

 

Türkiye’nin, hem yurt içinde hem de yurt dışında kum ve toz taşınımı ile mücadele konusunda önemli çalışmalar yürüttüğünü belirten Prof. Dr. Eroğlu “Komşularımızla ve diğer ülkelerle her zaman işbirliğine açık bir ülkeyiz. Bu çerçevede birçok uluslararası çalıştay, eğitim kursu, toplantı ve projeye destek verdik. Ayrıca Türkiye, Afrika kaynaklı bu tozu yerinde durdurabilmek için Pan Afrika Büyük Yeşil Duvar Girişimine milyonlarca dolarlık yatırım ve destek sağlamakta, Afrika’da ağaçlandırma faaliyetleri yapmakta, su kuyuları açmakta, barajlar inşa etmektedir” diye konuştu.

 

“Toz Oluşumu ve Toz Taşınımının Sebebi Türkiye’de İnşa Edilen Barajlar Değildir”

 

Son zamanlarda İran basınında, bölgedeki toz ve kum fırtınalarına Türkiye’deki barajların sebep olduğu yönünde mesnetsiz iddiaların yer aldığını da ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu şöyle devam etti:

 

“İran’ın iddialarının aksine 2013 yılından itibaren Ortadoğu’nun tamamında kum ve toz fırtınalarında bir azalma görülmektedir. İran, kum ve toz fırtınalarını batıdan almakta, bunun neticesi olarak da İran’ın kum ve toz kaynak alanlarının Irak, Suriye, Suudi Arabistan hatta Mısır ve Libya olduğu görülmektedir. İran yetkilileri ve basının iddialarının aksine toz oluşumu ve toz taşınımının sebebi Türkiye’de inşa edilen barajlar değildir.

 

Türkiye’yi barajlardan dolayı tenkit eden İran’da 647 baraj işletmede, 260 barajın ise inşaatı devam etmektedir. İran, su ihtiyacını havzalar arası su aktarmak suretiyle gidermekte, Huzistan Eyaletinden merkez havzaya yılda 1,460 milyar m3 su aktarmakta, bu ise Hawizeh bataklıklarını kurutup kum ve toz fırtınalarına sebep olmaktadır. İran’ın yanlış su politikaları neticesinde oluşan çölleşme kendine kum ve toz fırtınası olarak dönmektedir. Netice olarak kum ve toz fırtınaları hadisesinden Türkiye de muzdariptir. Kum ve toz fırtınalarının sebebi Türkiye’nin inşa ettiği barajlar değildir. Aksine bu barajların bütün bölgeye büyük faydaları vardır”

 

Suriye ve Irak’a Kurak Dönemlerde Bile Su Veriliyor

 

Kurak dönemlerde baraj rezervuarındaki su seviyesini önemli ölçüde düşürmek pahasına Suriye ve Irak’a su verildiğinin de altını çizen Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Fırat Nehri’nde saniyede 500 m3 taahhüde karşılık Türkiye’den Suriye’ye son 30 yılda yıllık saniyede ortalama 718 m3 su bırakılmıştır. Türkiye’den Suriye’ye kurak bir ay olan 16 Temmuz 2017 itibariyle yani sadece o gün bile bırakılan su miktarı saniyede ortalama 526 m3’tür” ifadelerini kullandı.

 

“Ilısu Barajının devreye girmesi ile Dicle’deki taşkınlar önlenecek ve havzada buharlaşmaya bağlı su kayıpları azaltılacaktır.”

 

Ilısu Barajı inşaatının devam ettiğini de söyleyen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Ilısu Barajı’nda, dolumdan 6 ay öncesinde Iraklı yetkililere haber verilerek Iraklı kardeşlerimizi mağdur etmeyecek bir plan dahilinde su tutulacaktır. 1946 yılında Irak ile imzalanan Dostluk Antlaşması’nda beyan edildiği üzere Fırat, Dicle ve kolları üzerinde yapılacak barajların, Türkiye sınırları içerisinde yapılması bütün bölge ülkelerinin yararınadır” açıklamasını yaptı.

 

“Sadece Irak’taki barajlardan kaynaklanan buharlaşma Türkiye’nin barajlarında yaşanan buharlaşmanın 3 katıdır.”

 

 

Kaynak: www.ormansu.gov.tr