Tematik Oturumlar

SU GÜVENLİĞİ

 

S.1. Su Yönetişiminin Farklı Seviyelerde ve Bölgelerde Uygulanabilirliği

 

Moderatör: Doğan Altınbilek, IWRA

Açılış Konuşmacısı: Aziza Akmouch, OECD

Panelistler:

Henning Bjornlund, Güney Avustralya Üniversitesi Ticaret Fakültesi, Avustralya

Ngai Weng Chan, Malezya Bilim Üniversitesi (USM) Beşeri Bilimler Fakültesi, Malezya

İpek Erzi, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM), Türkiye

James Nickum, Water International

Recep Akdeniz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı

Raportörler: Osman Tıkansak, SUEN; Ellia Guy, IWRA

 

S.2. Su-Gıda-Enerji-Ekoloji Bağıntısı: Etkileşim Nasıl Sağlanır

 

Moderatör: Benedito Braga, Dünya Su Konseyi

Açılış Konuşmacısı: Lütfi Akça, Orman ve Su İşleri Bakanlığı

Panelistler:

Masum Burak, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM)

Ximing Cai, Illinois Üniversitesi Urbana-Champaigne, İnşaat ve Çevre Mühendisliği Bölümü, ABD

Hüseyin Gündoğdu, ICID

Karin Krchnak, WWF-ABD

Ali Ünal Şorman, Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ), İnşaat Mühendisliği Bölümü, KKTC; Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)

Raportörler: Kozet Yapsaklı, Marmara Üniversitesi; Nuray Akalın, SUEN

S.3. Kaynak Yönetiminden Kentsel Su Yönetimine Doğru: Yeni Paradigmalar

 

Moderatör: Tom Soo, IWRA

Açılış Konuşmacısı: Mark Redwood, Uluslararası Kalkınma Araştırmaları Merkezi (IDRC)

Panelistler:

İrfan Aker, ICOLD

Ngai Weng Chan, Malezya Bilim Üniversitesi (USM) Beşeri Bilimler Fakültesi, Malezya

James Nickum, Water International

İzzet Öztürk, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Çevre Mühendisliği Bölümü

Azime Tezer, İTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü

Raportörler: Burcu Yazıcı, SUEN; Meltem Delibaş, SUEN

S.4. İklim: Ne Değişti?

 

Moderatör: Mark Redwood, IDRC

Açılış Konuşmacısı: Zekai Şen, Su Vakfı

Panelistler:  

İsmail Güneş, MGM

Kun-Yeun Khan, Ulusal Kyungpook Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü, Güney Kore

Giuseppe Rossi, Katanya Üniversitesi (UNICT) İnşaat ve Çevre Mühendisliği Bölümü, İtalya

Paula Silva, CH2M HILL, Meksika

Kaoru Takara, Kyoto Üniversitesi, Japonya

Raportörler: Mete Tayanç, Marmara Üniversitesi; Seçil Karabay, SYGM

SUYUN HUKUKİ YÖNLERİ

 

L.1. Uluslararası Su Hukukunda Su Kaynaklarının Korunması

 

Moderatör: Jean-François Donzier, INBO

Açılış Konuşmacısı: Karin Krchnak, WWF-ABD

Panelistler:  

Carl Bruch, Çevre Hukuku Enstitüsü (ELI), ABD

Torkil Jønch Clausen, DHI Group, Danimarka

Serap Perçin, SYGM

Raya Marina Stephan, Su Hukuku Uzmanı, Fransa

Raportörler: Arnaud Courtecuisse, Artois-Picardie Havza Yönetimi, Fransa; Tuğba Evrim Maden, Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM), Türkiye

L.2. Sınıraşan Sular ve İşbirliği

 

Moderatör: İlter Turan, İstanbul Bilgi Üniversitesi

Açılış Konuşmacısı: Yaşar Yakış, Dışişleri Eski Bakanı

Panelistler:  

Altay Altınörs, Dışişleri Bakanlığı

Stefano Burchi, Uluslararası Su Hukuku Birliği (AIDA)

Gabriel Eckstein, Texas A&M Üniversitesi Hukuk Fakültesi, ABD

Lilian Del Castillo-Laborde, Buenos Aires Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Arjantin

Raya Marina Stephan, Su Hukuku Uzmanı, Fransa

Raportörler: Burcu Çallı, SUEN; Scott McKenzie, IWRA

L.3. Ulusal Su Hukuku: Mukayeseli Bakış

 

Moderatör: Aslıhan Kerç, SUEN

Açılış Konuşmacısı: Stefano Burchi, AIDA

Panelistler:

Emmanuel M. Akpabio, Uyo Üniversitesi Coğrafya ve Doğal Kaynak Yönetimi Bölümü, Nijerya; Kyoto Üniversitesi, Japonya

Hüseyin Gökçekuş, Yükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurumu (YÖDAK), KKTC

Naim Haie, Minho Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü, Portekiz

Hasan Z. Sarıkaya, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi, Bosna Hersek

Raportörler: Carl Bruch, ELI, ABD; Huriye İncecik Ceylan, SYGM

L.4. Su ve Hıfzıssıhha Hakkı

 

Moderatör: Lilian Del Castillo-Laborde, Buenos Aires Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Arjantin

Açılış Konuşmacısı: Lilian Del Castillo-Laborde, Buenos Aires Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Arjantin

Panelistler:  

Aynur Aydın, İstanbul Üniversitesi Çevre ve Orman Hukuku Anabilim Dalı

Gabriel Eckstein, Texas A&M Üniversitesi Hukuk Fakültesi, ABD

Naim Haie, Minho Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü, Portekiz

Bülent Selek, DSİ

Raportörler: Yusuf Güneş, İstanbul Üniversitesi Çevre ve Orman Hukuku Anabilim Dalı; Halit Yeşil, Dışişleri Bakanlığı

Daha fazla bilgi için 3. İUSF Final Raporu’nu görüntüleyin.