Üst Düzey Paneller

2. İstanbul Uluslararası Su Forumu bünyesinde “Bütüncül Su Kaynakları Yönetimi”, “Su-Gıda-Enerji Bağıntısı” ve “Kentsel Su Hizmetleri” başlıkları altında üç Üst Düzey Panel düzenlendi. Söz konusu panellerde, teknik, ekonomik ve siyasal anlamda çok kapsamlı bir işbirliğinin, su güvenliği sorununun aşılması konusunda bir anahtar olduğu ortak mesajı verildi.

 

Üst Düzey Panel I – Bütüncül Su Kaynakları Yönetimi

 

Oturum 1. Bölgesel İşbirliği Bağlamında Bütüncül Su Kaynakları Yönetiminin Uygulanması

 

Moderatör: Ayşegül TANIK, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)

Raportör: Aslıhan KERÇ, Marmara Üniversitesi

 

Panelistler:  

  • Imane ABDEL AL, Dünya Su Konseyi; İbrahim Abd El Al Dostları Birliği (AFIAL), Lübnan
  • Mehmet KARPUZCU, Gazikent Üniversitesi
  • Ahmet KIDEYŞ, Karadeniz’in Kirliliğe Karşı Korunması Komisyonu Daimi Sekreteryası
  • Mykola MELENEVSKY, Tuna Nehri’nin Korunması İçin Uluslararası Komisyon (ICPDR)
  • Vadim SOKOLOV, Orta Asya ve Kafkaslar Küresel Su Ortaklığı (GWP-CACENA)

Oturum 2. İklim Değişikliği Karşısında Bütüncül Su Kaynakları Yönetimi

 

Moderatör: Ayşegül TANIK, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)

Raportör: Aslıhan KERÇ, Marmara Üniversitesi

 

Panelistler:  

  • Ziad Hamzah ABU GHARARAH, Kızıldeniz ve Aden Körfezi Bölgesel Çevre Koruma Organizasyonu (PERSGA)
  • İbrahim GÜRER, Gazi Üniversitesi
  • Il Pyo HONG, Kore Su Forumu (KWF)
  • Mikdat KADIOĞLU, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)
  • Karin KRCHNAK, Doğayı Koruma Teşkilatı (TNC)
  • Hasan Z. SARIKAYA, İstanbul Uluslararası Su Forumu
  • Maciej ZALEWSKI, UNESCO Avrupa Bölgesel Ekohidroloji Merkezi

Üst Düzey Panel II – Su-Gıda-Enerji Bağıntısı

 

Oturum 1. Gıda Güvenliği

 

Moderatör: Jerome DELLI-PRISCOLI, Amerikan Ordusu Mühendisler Birliği (USACE); Dünya Su Konseyi

Raportör: İpek ERZİ, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Marmara Araştırma Merkezi (TÜBİTAK-MAM) Çevre Enstitüsü

 

Panelistler:  

  • Murad BINO, İslam Ülkeleri Su Kaynaklarının Geliştirilmesi ve Yönetimi İletişim Ağı (INWRDAM)
  • Hayri COŞKUN, Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  • Oleg GUCHGELDIEV, Çevre ve Toplum Gelişimi Danışmanı
  • Ari MICHELSEN, Texas AgriLife Araştırma Merkezi, A.B.D.
  • Giovanni MUNOZ, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Orta Asya Alt Bölge Ofisi
  • İzzet ÖZTÜRK, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)
  • Ali Ünal ŞORMAN, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)

Oturum 2. Su-Gıda-Enerji Bağıntısı

 

Moderatör: Doğan ALTINBİLEK, Dünya Su Konseyi; Türkiye Su Enerjisi Birliği Derneği (TÜRSEB) 

Raportör: İpek ERZİ, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Marmara Araştırma Merkezi (TÜBİTAK-MAM) Çevre Enstitüsü

 

Panelistler:  

  • Luis BERGA, Uluslararası Büyük Barajlar Komisyonu (ICOLD)
  • Mokhtar BZIOUI, Dünya Su Konseyi
  • Cüneyt GEREK, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ)
  • Jian-hua MENG, Uluslararası Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) Baraj Girişimi
  • Yarash PULATOV, Hidrolik Mühendisliği ve Arazi Islahı Bilimsel Araştırma Enstitüsü, Tacikistan
  • Bart SCHULTZ, UNESCO Su Eğitimi Enstitüsü (UNESCO-IHE)
  • Richard TAYLOR, Uluslararası Hidrolik Enerji Birliği (IHA)

Üst Düzey Panel III – Kentsel Su Hizmetleri

 

Moderatör: Ahmet SAMSUNLU, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)

Raportör: Kozet YAPSAKLI, Marmara Üniversitesi

 

Panelistler:  

  • Pierre LACONTE, Kentsel Çevre Vakfı (FFUE)
  • Marta MORETTI, Uluslararası Su Üzerine Kurulu Şehirler Merkezi
  • Karl Heinz ROSENWINKEL, Hannover Leibniz Üniversitesi, Almanya
  • Waleed Ahmad SUKKAR, Su ve Sulama Bakanlığı, Ürdün
  • Yordan UZUNOV, Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği Su ve Sanitasyon Danışma Kurulu (UNSGAB)

Daha fazla bilgi için 2. İUSF Final Raporu’nu görüntüleyin.