Tematik Oturumlar

Tema 1 – Su Konusunda Bölgesel Teknik İşbirliği

 

Oturum 1.1. Su Konusunda Bölgesel Teknik İşbirliği I

Moderatör: Klas SANDSTROM, Ramboll Natura AB, İsveç

Açılış Konuşmacıları:

Jean François DONZIER, Uluslararası Su Ofisi (IOWater)

Habib N. EL HABR, Birleşmiş Milletler Çevre Programı Batı Asya Bölgesi Ofisi (UNEP/ROWA)

Panelistler:  

Jerome DELLI-PRISCOLI, Amerikan Ordusu Mühendisler Birliği (USACE); Dünya Su Konseyi 

Mithat RENDE, T.C. Dışişleri Bakanlığı

 

Oturum 1.2. Su Konusunda Bölgesel Teknik İşbirliği II

Moderatör:  Yaşar YAKIŞ, T.C. Dışişleri Eski Bakanı

Panelistler:  

İbrahim KAYA, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi

Nader KHATEEB, Dünya Dostları Örgütü Orta Doğu

Ahmet KIDEYŞ ve Volodymyr MYROSHNYCHENKO, Karadeniz’in Kirliliğe Karşı

Korunması Komisyonu Daimi Sekreteryası

Ünal ÖZİŞ, Dokuz Eylül Üniversitesi

 

Tema 1 Sentez Oturumu

Moderatörler:

Mehmet KARPUZCU, Gazikent Üniversitesi

Klas SANDSTROM, Ramboll Natura AB, İsveç

Yaşar YAKIŞ, T.C. Dışişleri Eski Bakanı

Tema 2 – Enerji için Su

 

Oturum 2.1. Su Enerji Potansiyelinin Geliştirilmesi: Mevzuat ve Politikalar

Moderatör: Doğan ALTINBİLEK, Dünya Su Konseyi; Türkiye Su Enerjisi Birliği (TÜRSEB)

Açılış Konuşmacısı: Luis BERGA, Uluslararası Barajlar Komisyonu (ICOLD) 

Panelistler: 

Enver ABİRAL ve Johannes LINORTER, Pöyry Enerji Ltd.Şti., Almanya

Atilla ATAÇ, Kolin İnşaat, Türkiye

Bjørn WOLD, Statkraft AS, Norveç

 

Oturum 2.2. Su, Enerji ve Çevre Etkileşimleri

Moderatör: Salih PAŞAOĞLU, Essentium Enerji Yatırımları A.Ş.; T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Eski Müsteşarı

Panelistler:

Alison BARTLE, Uluslararası Hidroenerji ve Barajlar Dergisi

Olav Peter HYPER, Statkraft AS, Norveç

Fevzi İŞBİLİR, T.C. Çevre ve Orman Bakanlığı

Jian Hua MENG, Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF)

Peter RUTCHSMANN, Münih Su Enstitüsü, Almanya

 

Oturum 2.3. Su Enerjisinin Geliştirilmesinde Karşılaşılan Sorunlar ve Çözümler

Bölüm I

Moderatör: Cüneyt GEREK, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ)

Panelistler: 

Fahrettin Amir ARMAN, Hidroelektrik Santralleri Sanayi İşadamları Derneği (HESİAD)

Selami OĞUZ, Su Vakfı, Türkiye

Ebru ÖZDEMİR, Limak Holding, Türkiye

Salih PAŞAOĞLU, Essentium Enerji Yatırımları A.Ş.; T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Eski Müsteşarı

 

Bölüm II

Moderatör: Mustafa ELDEMİR, T.C. Çevre ve Orman Bakanlığı

Panelistler: 

Yeşim AKÇOLLU, Dünya Bankası

Özcan DALKIR, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ)

Zeki DEMİRCİ, Doğuş İnşaat

İsmail GÜNEŞ, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ)

 

Tema 2 Sentez Oturumu

Moderatör: Doğan ALTINBİLEK, Dünya Su Konseyi; Türkiye Su Enerjisi Birliği (TÜRSEB)

Tema 3 – Tarımsal Su Yönetimi

 

Oturum 3.1. Sulama Yönetimi Uygulamaları

Moderatör: İzzet ÖZTÜRK, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)

Açılış Konuşmacısı: Mokhtar BZIOUI, Dünya Su Konseyi

Panelistler: 

Erkan EMİNOĞLU, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ)

Ivan IGLESIAS, Agbar, İspanya

Yashar KAHRAMANLI, Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi

Servet YAZAR, Su Kullanıcıları Derneği, Türkiye

 

Oturum 3.2. Sulama Yapıları: Sorunlar ve Çözümler

Moderatör: Akif ÖZKALDI, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ)

Açılış Konuşmacısı: Ari MICHELSEN, Teksas AgriLife Araştırma Merkezi, ABD

Panelistler: 

Seyit AKSU, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ)

Ali Barakat AL ADWAN, Alman Teknik İşbirliği (GIZ), Ürdün

Nadide DEMİR, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ)

Giovanni MUNOZ, BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Orta Asya Alt Bölge Ofisi

Daniel TUGUESS, Agbar, İspanya

 

Oturum 3.3. Az, Çok ya da Sanal Su?

Moderatör: Mehmet Ali ÇULLU, Harran Üniversitesi

Açılış Konuşmacısı: Bart SCHULTZ, UNESCO-IHE Su Eğitimi Enstitüsü

Panelistler: 

Ceren AYAS, World Wildlife Fund (WWF) Turkey

Mustafa Özgür BERKE ve Buket Bahar DIVRAK, Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) Türkiye

İzzet ÖZTÜRK, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)

Çetin PALTA, Konya Toprak ve Su Kaynakları Araştırma Enstitüsü

 

Oturum 3.4. Katılımcı Sulama Yönetimi bir Hayal mi?

Moderatör: Ahmet Fikret KASALAK, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ)

Panelistler: 

Mammad ASADOV, Azerbaycan Islah ve Su Çiftliği, Halka Açık Anonim Şirketi

İhsan Oğuz BEYASLAN, Güney Yüreğir Sulama Birliği

Gürhan DEMİR, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ)

Giovanni MUNOZ, BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Orta Asya Alt Bölge Ofisi

Sami ÖZSEÇEN, Sulama Birliği Derneği (SUBİRDER)

Halis UYSAL, Türkiye Sulama Kooperatifleri Merkez Birliği

 

Tema 3 Sentez Oturumu

Moderatör: İzzet ÖZTÜRK, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)

Tema 4 – Küresel İklim Değişikliği ve Su

 

Oturum 4.1. Hidrometeorolojik Afetler

Moderatör: Mikdat KADIOĞLU, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)

Açılış Konuşmacısı:  ll Pyo HONG, Kore Su Forumu

Panelistler: 

Jauad EL KHARRAZ, Avrupa-Akdeniz Su Bilgi Sistemi (EMWIS)

Orhan TOPÇU, Güney Doğu Avrupa Afetlere Hazırlık ve Önleme İnisiyatifi Sekreteryas Eski Başkanı (DPPI SEE)

Murat TÜRKEŞ, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi

 

Oturum 4.2. Su Kaynakları ve İklim Değişikliği

Moderatör: Mehmet ÇAĞLAR, Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü (DMİ)

Açılış Konuşmacısı: Karin KRCHNAK, Doğayı Koruma Teşkilatı (TNC)

Panelistler: 

Nihat ÇUBUKÇU, Hava Tahmin Danışmanlığı Şirketi (Weather Predict Consulting Inc.)

Ayşe UYDURANOĞLU ÖKTEM, İstanbul Bilgi Üniversitesi

Fredrick H. M. SEMAZZI, Kuzey Karolayna Eyalet Üniversitesi, ABD

 

Oturum 4.3. İklim Değişikliğine Kentsel Uyum ve Su Kaynakları

Moderatör: Azime TEZER, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)

Açılış Konuşmacısı: Maciej ZALEWSKI, UNESCO Avrupa Bölgesel Ekohidroloji Merkezi

Panelistler: 

Douglas J. MEFFERT, Tulane Üniversitesi/Xavier Biyoçevresel Araştırma Merkezi, ABD

Simon MILLS, City of London Corporation, İngiltere

Klas SANDSTROM, Ramboll Natura AB, İsveç

 

Oturum 4.4. Su ve Turizm

Moderatör: Dilek ÜNALAN, Boğaziçi Üniversitesi

Açılış Konuşmacısı: Jonathan CHENOWETH, Surrey Üniversitesi, İngiltere

Panelistler: 

Nedim ÖZDEMİR, Muğla Üniversitesi

Ecehan Esra TOP, Yeşil Adımlar Çevre Eğitim Derneği

Dilek ÜNALAN, Boğaziçi Üniversitesi

 

Tema 4 Sentez Oturumu

Moderatör: Mikdat KADIOĞLU, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)

Tema 5 – Kentsel Su Yönetimi

 

Oturum 5.1. Dünyada ve Türkiye’de Kentsel Su Sorunları

Moderatör: Ahmet SAMSUNLU, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)

Açılış Konuşmacısı: Pierre LACONTE, Kentsel Çevre Vakfı (FFUE), Belçika

Panelistler: 

Şeyma CİNGÖZ, İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ)

Burak KÖROĞLU, T.C. Sayıştay Başkanlığı

Ömer ÖZDEMİR, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ)

 

Oturum 5.2. Atıksu Konusunda Çözümler

Moderatör: Ahmet DEMİR, İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ)

Açılış Konuşmacısı: Karl Heinz ROSENWINKEL, Hannover Leibniz Üniversitesi, Almanya

Panelistler: 

Bilsen BELER BAYKAL, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)

Güçlü İNSEL, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)

İsmail KOYUNCU, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)

 

Oturum 5.3. Kentsel Atıksu Yönetimi I

Moderatör: İsmail TOROZ, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)

Açılış Konuşmacısı: Ahmet SAMSUNLU, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)

Panelistler: 

Yüksel ACAR, İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ)

Erdem GÖRGÜN, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)

 

Oturum 5.4. Kentsel Atıksu Yönetimi II

Moderatör: Cumali KINACI, T.C. Çevre ve Orman Bakanlığı

Açılış Konuşmacısı: Karl Heinz ROSENWINKEL,Hannover Leibniz Üniversitesi, Almanya

Panelistler: 

Necati AĞIRALİOĞLU, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)

Recep AKDENİZ, T.C. Çevre ve Orman Bakanlığı

 

Oturum 5.5. Kentsel İçme Suyu Yönetimi I

Moderatör: Hidayet ATASOY, T.C. İller Bankası

Açılış Konuşmacısı: Pierre LACONTE, Kentsel Çevre Vakfı (FFUE), Belçika

Panelistler: 

Canan KARAKAŞ ULUSOY, T.C. İller Bankası

Habib MUHAMMETOĞLU, Akdeniz Üniversitesi

Alireza SALAMAT, UNESCO Kentsel Su Yönetimi Bölgesel Merkezi, İran

 

Oturum 5.6. Kentsel İçme Suyu Yönetimi II

Moderatör: Bilsen BELER BAYKAL, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)

Keynote Speaker: Marta MORETTI, Uluslararası Su Şehirleri Merkezi, İtalya

Panelistler: 

Necdet ALPASLAN, Dokuz Eylül Üniversitesi

Osman FINDIK, İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ)

Hazem KITTANI, Filistin Su İdaresi, Filistin Ulusal Yönetimi

 

Tema 5 Sentez Oturumu

Moderatör: Ahmet SAMSUNLU, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)

Tema 6 – Su Kaynakları Yönetimi ve Su Kültürü

 

Oturum 6.1. Bütüncül Su Kaynakları Yönetimi – Yüzeysel Su Kaynakları

Moderatör: Nilgün HARMANCIOĞLU, Dokuz Eylül Üniversitesi

Açılış Konuşmacısı: Patrick LAVARDE, Fransız Ulusal Su ve Suya Bağlı Çevre Ofisi (ONEMA)

Panelistler: 

İbrahim GÜRER, Gazi Üniversitesi

Nurunnisa USUL, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)

Adem ŞANLISOY, İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ)

Şahnaz TİĞREK, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) (İnşaat Mühendisleri Odası adına)

 

Oturum 6.2. Bütüncül Su Kaynakları Yönetimi – Yeraltı Su Kaynakları

Moderatör: Hasan YAZICIGİL, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)

Açılış Konuşmacısı: Hasan YAZICIGİL, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)

Panelistler: 

İhsan BOZ ve Özlem YİĞİTLER, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ)

Mehmet EKMEKÇİ, Hacettepe Üniversitesi

Nurettin PELEN ve Ahmet SARGIN, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ)

Levent TEZCAN, Hacettepe Üniversitesi

 

Oturum 6.3. Su ve Kültür I

Moderatör: N. Orhan BAYKAN, Pamukkale Üniversitesi

Açılış Konuşmacısı: Ali Ünal ŞORMAN, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)

Panelistler: 

N. Orhan BAYKAN, Pamukkale Üniversitesi

Dalila JABUČAR, Saraybosna İnşaat Mühendisliği Fakültesi Su Mühendisliği Enstitüsü

Gofur N. TOLMBOK, Sincan Uygur Bölgesi Hidroloji ve Su Kaynakları Bürosu

 

Oturum 6.4. Su ve Kültür II

Moderatör: Said ÖZTÜRK, Yıldız Teknik Üniversitesi

Açılış Konuşmacısı: Said ÖZTÜRK, Yıldız Teknik Üniversitesi

Panelistler: 

Mehmet BİLDİRİCİ, Araştırmacı

Galip BÜYÜKYILDIRIM, Araştırmacı

Nur URFALIOĞLU, Yıldız Teknik Üniversitesi

 

Oturum 6.5. Jeotermal Enerji ve Su Kültürü I

Moderatör: Şakir ŞİMŞEK, Hacettepe Üniversitesi

Açılış Konuşmacısı: Şakir ŞİMŞEK, Hacettepe Üniversitesi

Panelistler: 

Kemal AKPINAR, T.C. İller Bankası

Orhan MERTOĞLU, Türkiye Jeotermal Derneği

Ahmet YILDIZ, Afyon Kocatepe Üniversitesi

 

Oturum 6.6. Jeotermal Enerji ve Su Kültürü II

Moderatör: Erdoğan YÜZER, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)

Açılış Konuşmacısı: Zeki KARAGÜLLE, İstanbul Üniversitesi

Panelistler: 

Toros ÖZBEK, T.C. Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği

Fatma ŞENSOY, Bilim Sanat Vakfı, Türkiye

Nizamettin ŞENTÜRK, Türkiye Maden Suları Üreticileri Derneği

Erdoğan YÜZER, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)

 

Tema 6 Sentez Oturumu

Moderatör: İbrahim GÜRER, Gazi Üniversitesi

Daha fazla bilgi için 2. İUSF Final Raporu’nu görüntüleyin.