Ana Sayfa / Hakkımızda / Bakanımız

Bakanımız

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Orman ve Su İşleri Bakanı

 

_MG_0314Veysel Eroğlu, 18 Ağustos 1948 tarihinde Afyonkarahisar Şuhut’ta doğmuştur. 1966 yılında Afyon Lisesi’nden mezun oldu. 1991 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümünde Profesör olan Veysel Eroğlu, akademik hayatının ardından 1994 yılında İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (İSKİ) başına geçti. Bazı ülkelerden bile daha büyük bir nüfusa sahip olan ve her geçen gün ülkemizin çeşitli illerinden göç alan bir şehirde halka su temin etmekle görevli olan İSKİ’de artık hizmet verilemiyor, borçlar ödenemiyor ve yeni yatırımlar yapılamıyordu. Ancak 15 günde bir münavebeli verilebilen su, arıtma tesislerinin yeterli olmamasından dolayı sağlık açısından birçok tehlikeleri barındırıyordu. Susuzluktan dolayı toplu yaşam alanlarında bazı salgın hastalıklar yaşanmaktaydı.

 

Prof. Dr. Veysel Eroğlu hizmet ettiği süre içerisinde 600 tesisi hizmete alarak İstanbul’da su kesintilerini bir yıl gibi kısa bir sürede sona erdirerek susuzluğu 2070 yılına kadar tarihe gömdü.

 

İSKİ Döneminde;

 

  • 1994 yılından itibaren, mevcut arıtma tesisleri tamamen yenilendi,
  • Dünyadaki en ileri teknolojiler kullanılarak Fatih Sultan Mehmet Han İçme Suyu Arıtma Tesisi gibi 7 adet içme suyu arıtma tesisi inşa edildi,
  • Atıksu arıtım oranı %9’dan % 90’lara çıkarıldı,
  • Suyu akmayan, dereleri ve denizleri kanalizasyon suyu ile kirlenen şehir kısa sürede Dünya’nın ilk 10 şehri arasına girdi.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bu başarılı çalışmalarının arından 2003 yılında Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü görevine getirildi.

 

Kalkınmanın kırsaldan başlayacağı fikriyle hareket eden Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bu kalkınmayı sağlamak için özellikle gölet ve sulama tesislerine önem vererek ilçe ve beldeleri tesislerle donattı.

 

Yine ülkemizin enerjideki dışa bağımlılığını azaltmak için projeler geliştiren Prof. Dr. Veysel Eroğlu ile su kullanım hakkıyla alakalı yasal düzenlemeler yapılarak özel sektörün yatırım yapması sağlanarak hidroelektrik santralleri devreye alınmaya başlandı.

 

Bu projeler sayesinde artık ülkemizde yanan 3 ampülden birinin elektriği HES’lerden sağlanan enerji ile karşılanıyor. Elektrik üretimi için kullanan doğalgaz ithalatı düşerken hem dışa bağımlılığımız azalıyor hem milli ekonomimiz kazanıyor.

 

2007 yılında 60. Hükümet’in Çevre ve Orman Bakanı olarak kabinedeki yerini aldı. Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun Çevre ve Orman Bakanlığı döneminde; Avrupa Birliği Çevre Faslı açıldı, bütün şehirlerimiz için içmesuyu eylem planları hazırlandı, hayali bile kurulamayan yüzlerce proje gerçeğe dönüştürülmeye başlandı, vahşi depolama olarak adlandırılan çöp dağları yerini modern katı atık bertaraf tesislerine bıraktı, memba kalitesinde içmesuyu sağlanan ileri biyolojik atıksu arıtma tesisleri kuruldu ve dev tesisler halkın hizmetine sunuldu.

 

2011 yılında Bakanlıkların yeniden yapılandırılmasının ardından Orman ve Su İşleri Bakanlığı görevine getirilen Prof. Dr. Veysel Eroğlu, sudan ormana, meteorolojiden tabii hayatın korunmasına kadar pek çok alandan sorumlu oldu.