Baskanimiz

Başkanımız


sol

Prof. Dr. Ahmet Mete Saatçı 1972 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Kimya Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. 1973 yılında aynı dalda yüksek lisans derecesini aldı.
1973-1976 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Çevre Mühendisliği Bölümünde asistan olarak görev yaptı. 1976’dan 1979’a kadar Iowa State Üniversitesi’nde çalıştı ve 1979 yılında aynı üniversiteden doktora derecesini aldı.

 

1980-1990 yılları arasında Kral Abdülaziz Üniversitesi’nde çalıştı. 1985 yılında doçent, 1991 yılında profesör oldu. 1990 yılında Marmara Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümünü kurdu ve 2011 yılına kadar Bölüm Başkanlığı görevini yürüttü. Türkiye ve yurtdışında çevre mühendisliği, su kimyası, su ve atıksu arıtma tesislerinin tasarımı, işletilmesi ve modellemesi üzerine lisans ve yüksek lisans düzeyinde dersler verdi.

 

Türkiye, Amerika ve Suudi Arabistan’da kamu kuruluşları ve özel kuruluşlara filtrasyon, su tankları, su ve atıksu tasfiyesi ile ilgili konularda ve pek çok şehrin su ve atıksu tesislerinin boyutlandırılması, inşası, işletilmesi ve denetlenmesi konusunda teknik danışmanlık yaptı, birçok teknik proje yönetti.

 

2009 yılında İstanbul’da yapılan 5. Dünya Su Forumu’nun Genel Sekreter Vekili olarak görev aldı. Bu görev sırasında yurt dışında 18 ülkede (Japonya, ABD, Brezilya, Kırgızistan, Japonya, İsveç, İsviçre, İsrail, İtalya, Fransa, Bosna, Mısır, Tunus, İspanya, Kıbrıs, Ürdün, Suudi Arabistan ve Bulgaristan) 5. Dünya Su Forumu hazırlık çalışmalarını yürüttü ve bu ülkelerin su meselelerinin Foruma taşınmasını sağladı.

 

2005-2011 yılları arasında TÜBİTAK Bilim Kurulu üyesi olarak görev yaptı.

 

2011 yılında kurulan Türkiye Su Enstitüsü (SUEN)’nün Başkanı olarak atandı.

 

2013-2019 yılları arasında Ilısu Barajı ve HES Projesi Bilim Komitesinde Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Avrupa Havza Organizasyonları Ağı (Europe-INBO)’nın 2012-2013 dönem başkanlığını yürüttü. 2014 yılında Hollanda’nın Delft şehrinde bulunan UNESCO-IHE Su Eğitimi Enstitüsünün Yönetim Kurulu üyesi olarak seçildi. Su alanındaki uluslararası müzakerelerde ve pek çok uluslararası etkinlikte ülkemizi temsil etti.

 

Prof. Dr. Saatçı, Dünya Su Konseyi (WWC)’nin en üst yönetim organı olan Guvernörler Kurulu üyesidir. Avrupa Çevre Ajansı (EEA)’nda Bilim Kurulu üyesi olarak ülkemizi temsil etmekte ve Koordinasyon Ofisi SUEN olan Ortadoğu’da Mavi Barış Girişimi’nin Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır.

Libadiye Caddesi No:54 Küçükçamlıca Üsküdar 34696 İstanbul / TÜRKİYE
SUEN © Türkiye Su Enstitüsü
Site Kullanım Kuralları | Bilgi Edinme