Ana Sayfa / Haberler / SUEN Ortadoğu’da Mavi Barış Toplantısına Katılım Sağladı

SUEN Ortadoğu’da Mavi Barış Toplantısına Katılım Sağladı

Türkiye Su Enstitüsü (SUEN), 30-31 Ağustos 2018 tarihlerinde İsveç’in başkenti Stokholm’de gerçekleştirilen Ortadoğu’da Mavi Barış Girişimi toplantısına katılım sağladı. Ortadoğu’da Mavi Barış Girişimi, suyun çatışma kaynağı yerine işbirliği aracı olması vizyonuyla bölgesel bir girişim olarak Hindistan’ın düşünce kuruluşu Stratejik Foresight Group (SFG) koordinasyonunda 2009 yılından itibaren devam etmektedir.

 

 

Stokholm’de düzenlenen toplantıya; Slovenya Eski Cumhurbaşkanı Danilo Turk, İsviçre Büyükelçisi Christian Schoenenberger, SUEN Başkanı Prof. Dr. Ahmet M. Saatçı yanında bölge ülkeleri Lübnan, Ürdün ve Irak’ın yüksek düzeyli su uzmanları ve medya temsilcileri ile İsviçre Kalkınma ve İşbirliği Ajansı (SDC), İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı (SIDA), Küresel Su İşbirliği (GWP), Cewas Middle East (İsviçre Ortadoğu Araştırma Programı) ve Cenevre Su Merkezi (Geneva Water Hub) gibi uluslararası kuruluşların temsilcileri de katıldı.

 

Yeni bir yapı çerçevesinde devam edecek olan girişimin genel koordinasyon görevinin SFG tarafından 1 Ocak 2019 itibariyle SUEN’e Koordinasyon Merkezi adı altında devredilmesi planlanmaktadır. Toplantıda ayrıca yeni projelerin geliştirilmesi tartışılmış, girişim kapsamında ilk proje olarak ana teması olarak Ortadoğu’da tarımsal su verimliği konusunun çalışılmasına karar verilmiştir. SUEN, toplantı kapsamında koordinasyon ofisi olarak öngördüğü faaliyetler ile tarımsal su verimliliği projesinde yapacağı çalışmaları sundu.