Ana Sayfa / Haberler / 4. İstanbul Uluslararası Su Forumu Başladı

4. İstanbul Uluslararası Su Forumu Başladı

10 Mayıs 2017,  Ana teması SU ve BARIŞ olan 4. İstanbul Uluslararası Su Forumu, İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda başladı.

 

uzak

 

4. İstanbul Uluslararası Su Forumu (İUSF) yerinden olmanın getirdiği demografik baskılar karşısında suyla ilgili yaşanan zorlukları, yönetim uygulamalarını ve barış için bir araç olarak su konusundaki işbirliği imkânlarını ele alacak.

 

Forum “Su ve Barış” ana teması altında mülteciler konusuna odaklanarak kentsel su yönetimi, finansman mekanizmaları, su ile ilgili yardım eylemleri, hukuki konular ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin uygulanmasını tartışacak. Mültecilere ev sahipliği yapan ülkeler, mültecilere su ve hıfzıssıhha hizmetleri temin etme konusundaki deneyimlerini ve başarı öykülerini paylaşacaklar.

 

minister1

 

Forum’da başlıca olmak üzere “barış için su”, “problemli zamanlarda Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşma”, “su yardımı eylemleri”, “kentsel su yönetimi ile ilgili zorluklar” ve “Türkiye’de Suriyelilere su ve sanitasyon temini” konuları işlenecek.

 

Forum’a politika yapıcılar, yerel yönetimler, su idareleri, insan yardım kuruluşu yetkilileri, araştırmacılar, akademisyenler, havza komisyonları, uluslararası organizasyonlar ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katılıyor.

 

IUSF_LOGO_TR

Her Dünya Su Forumu’ndan bir yıl önce olmak üzere üç yılda bir düzenlenen İUSF etkinliğinin dördüncüsü, 2018 yılında Brezilya’da düzenlenecek olan 8. Dünya Su Forumu’na önemli mesajlar sağlamayı amaçlayacak.

 

Özel Oturum: Türkiye’deki Sınır İllerinde Geçici Koruma Statüsündeki Suriyeliler ve Su Yönetimi

 

Bu özel oturumda, Türkiye’de geçici koruma statüsünde bulunan Suriyelilere sağlanan su ve hıfzıssıhha hizmetleri ele alınacak, su yönetiminde karşılaşılan zorluklar ve gerçekleştirilen uygulamalar değerlendirilecektir. Bu kapsamda, SUEN tarafından Suriyeli nüfusun yoğun olduğu altı sınır ilinde su alanında hizmet veren kurumlar ile birlikte mevcut durumun tespiti için yürütülen ön çalışmanın sonuçlarının da yansıtılacağı oturuma, bu illerdeki Belediye, Su ve Kanalizasyon İdaresi, Bakanlık, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve insani yardım örgütü gibi kurumların temsilcileri konuşmacı olarak katılım sağlayacaktır.