Ana Sayfa / Haberler / İçme Suyu Kaynakları ve Arıtma Tesislerinin Değerlendirilmesi Projesi

İçme Suyu Kaynakları ve Arıtma Tesislerinin Değerlendirilmesi Projesi

2 Mart 2017 – “Türkiye’deki İçme Suyu Kaynakları ve Arıtma Tesislerinin Değerlendirilmesi Projesi” konsept tasarımı toplantısı SUEN’de gerçekleştirildi.

 

Seçilen pilot illerde (Aksaray; Gaziantep; Ankara, Beypazarı; Elazığ, Keban) bulunan içme suyu arıtma tesislerinin iyileştirilmesi ile ilgili alternatif çözümlerin tartışıldığı toplantıya, Su Yönetimi Genel Müdürlüğü (SYGM), Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ), Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Aksaray Belediyesi, Keban Belediyesi, İSKİ, ASKİ, MWH Mühendislik ve Müşavirlik Ltd. Şti yetkilileri ile Prof Dr. Hasan Z. Sarıkaya ve SUEN Başkanı Prof. Dr. Ahmet Mete Saatçi tarafından katılım sağlandı.

 

Türkiye’deki içme suyu kaynaklarının ve arıtma tesislerinin teknik, yasal ve kurumsal yapı hususları açısından değerlendirilmesi hedefiyle yürütülen “Türkiye’deki İçme Suyu Kaynakları ve Arıtma Tesislerinin Değerlendirilmesi Projesi” ile Türkiye’deki çevre koruma çalışmalarının ileri seviyelere taşınması ve AB direktifleri ile uyumluluğun sağlanması suretiyle, Türkiye’nin AB’ye katılım sürecinin hızlandırılması hedeflenmektedir. SYGM ve DSİ koordinasyonunda 05.12.2015 tarihinde başlatılan proje, MWH Mühendislik ve Müşavirlik Ltd. Şti tarafından yüklenilmiştir.