Ana Sayfa / Haberler / Ceylanpınar Havzası YAS projesi sunuldu

Ceylanpınar Havzası YAS projesi sunuldu

5 Aralık 2016 – SUEN’ in ilk projesi olan “Ceylanpınar Bölgesi Yeraltı Suyunun Modellenmesi ve Yönetim Planının Hazırlanması” projesinin kapanış toplantısı SUEN’ de yapıldı.

 

Proje kapsamında yüklenici (Su Vakfı) tarafından Ceylanpınar Havzası YAS kütlesinin mevcut durumu belirlenmiş; Su Vakfı Başkanı Prof. Dr. Zekai Şen tarafından geliştirilen yerli yazılım vasıtasıyla üretilen model ile geleceğe dönük senaryolar oluşturularak YAS yönetim planı hazırlanmıştır.

 

Toplantıda ülkemizin en büyük yeraltı suyu (YAS) rezervlerinden birine sahip olan ve sınıraşan havza niteliğindeki Ceylanpınar Havzası’nın stratejik önemine vurgu yapıldı.

 

Su Vakfı Başkanı Sn. Zekai Şen tarafından proje sonuçlarının sunulduğu ve yerli modelin tanıtımının yapıldığı toplantıya DSİ ve SYGM’nin ilgili temsilcilerinin yanı sıra Orman ve Su İşleri Bakanlığı eski müsteşarı Sn. Lütfi Akca ve Çevre ve Orman Bakanlığı eski müsteşarı Sn. Hasan Z. Sarıkaya da katılım sağladı. Karşılıklı soru cevap şeklinde yapılan toplantıda ilave görüş ve katkılar da ortaya konuldu.

 

6-16 Aralık 2016 tarihlerinde Orman ve Su İşleri Bakanlığı ilgili personeline proje sürecinde geliştirilen modelin kullanımına yönelik uygulamalı eğitim verilecektir.