Ana Sayfa / Haberler / Nil Nehri Havzası’na eğitim gezisi

Nil Nehri Havzası’na eğitim gezisi

Nile-River-Facts

 

10 Ağustos 2016 – Strategic Foresight Group (SFG) tarafından Nil Nehri’nin memba ülkesi Uganda’da düzenlenen “Su Uzmanları Toplantısı ve Teknik Gezi” Nil Nehri Havzası ve Orta Doğu bölgesinden su uzmanlarını bir araya getirdi. Toplantıda Afrikalı ve Orta Doğulu su uzmanları sınıraşan sularda işbirliği konusunda deneyim alışverişinde bulundu.

 

7-11 Ağustos 2016 tarihlerinde Entebbe’de düzenlenen toplantıda Afrikalı uzmanlar tarafından Nil Nehri İnisiyatifi, Etiyopya’da inşa edilen Rönesans Barajı konusunda Mısır, Sudan ve Etiyopya’nın vardığı Üçlü Anlaşma ve SFG tarafından yürütülen “Orta Doğu’da Mavi Barış” İnisiyatifi hakkında katılımcılara bilgi verildi. Çeşitli Afrika nehir havzası birliklerinin tecrübelerini aktardığı toplantıda, SFG tarafından İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı (Sida) ve İsviçre Kalkınma ve İşbirliği Ajansı (SDC) işbirliğinde oluşturulan “Su İşbirliği İndeksi” (Water Cooperation Quotient) ve Afrika Nehir Havzalarında su işbirliğinin ölçülmesi için parametreler üzerine bir oturum düzenlendi. Toplantının sonunda elektrik üretimi amacıyla Victoria Gölü’nden doğan Beyaz Nil’in üzerine inşa edilmiş Jinja Barajı’na bir teknik gezi yapıldı.

 

Taslak Program

 

89912-050-37D66D68

 

“Orta Doğu’da Mavi Barış” İnisiyatifi sürecini aktif olarak takip eden SUEN, toplantıda SUEN Başkanı Prof. Dr. Ahmet Mete Saatçi tarafından temsil edildi. Toplantıya Türkiye’den Prof. Dr. Hasan Zuhuri Sarıkaya, Prof. Dr. İbrahim Gürer, Prof. Dr. Ali Ünal Şorman, Abdurrahman Uluırmak ve Dursun Yıldız tarafından da katılım sağlandı.

 

Eğitim gezisinin raporunu okumak için tıklayınız.

Eğitim gezisinde yapılan sunumları görüntülemek için tıklayınız.

 

SFG-Uganda (2)