Ana Sayfa / Duyurular / OECD Su Yönetişimi İlkeleri yeni destekçiler arıyor

OECD Su Yönetişimi İlkeleri yeni destekçiler arıyor

25 Temmuz 2016 Hazırlık sürecinde ülkemiz adına SUEN de dâhil olmak üzere 100’ün üzerinde paydaşın rol aldığı OECD Su Yönetişimi İlkeleri yeni destekçiler arıyor.

 

Çok paydaşlı bir yaklaşımla hazırlanan ve hükümetlere daha iyi su politikaları geliştirebilmeleri için bir çerçeve sağlayan 12 maddelik OECD Su Yönetişim İlkeleri, 2015 yılının Nisan ayında Kore’de düzenlenen 7. Dünya Su Forumu’nda Daegu Deklarasyonu yoluyla çok sayıda kamu, özel ve kar amacı gütmeyen kuruluş tarafından onaylandı. Su politikalarının daha etkin, etkili ve katılımcı bir şekilde hazırlanıp uygulanmasını hedefleyen OECD Su Yönetişimi İlkeleri, kamu, özel sektör ve sivil toplumun ortak sorumluluklar çevresinde işbirliği yapması gerektiğini savunuyor.

 

OECD Su Yönetişim İlkeleri, önümüzdeki yıllarda su yönetimi konusunda daha geniş bir OECD perspektifi geliştirmek için kullanılacak. Bundan sonraki adımlar en iyi uygulamaların belirlenmesi ve söz konusu ilkelerin uygulanmasını destekleyecek su yönetimi göstergelerinin geliştirilmesi olacak.

 

İster uluslararası, ulusal, havza ya da yerel ölçekte bir paydaşı temsil edin, ister kamu, özel ya da kar amacı gütmeyen sektör temsilcisi olun, siz de OECD Su Yönetişimi İlkelerini onaylayabilirsiniz. Kurumunuzca İyi Su Yönetişimi için Küresel Koalisyon’un bir parçası olarak su yönetimi konusundaki başarı öykülerinizi paylaşmak ve diğer paydaşların iyi uygulama örneklerinden ve deneyimlerinden faydalanmak için aşağıdaki linkte bulunan formu doldurarak 24 Ağustos 2016 tarihine kadar Delphine.Clavreul@oecd.org adresine göndermeniz yeterli.

 

http://www.oecd.org/gov/regional-policy/OECD-Principles-WG-Endorsement-form.pdf

OECD Principles on Water Governance

OECD Su Yönetişimi İlkeleri (Türkçe)

OECD Su Yönetişimi İlkeleri (İngilizce)

 

Daha fazla bilgi için tıklayınız.