Ana Sayfa / Haberler / Nature Iraq’ın kurucusu Azzam Alwash SUEN’i ziyaret etti

Nature Iraq’ın kurucusu Azzam Alwash SUEN’i ziyaret etti

30 Haziran 2016 – Irak’ın doğal çevresini korumak ve iyileştirmek amacıyla kurulan ve çalışmalarıyla 2013 Goldman Ödülü’nü kazanan “Nature Iraq” adlı sivil toplum örgütünün kurucusu Azzam Alwash, SUEN’i ziyaret etti.

 

Irak’taki mevcut su durumu, Irak’ın güneyinde bulunan bataklıkları restore etme çalışmaları ve Musul Barajı hakkında bilgi veren Azzam Alwash, Fırat-Dicle Havzası’nda Irak ile Türkiye arasında işbirliği oluşturulması hakkında da görüşlerini paylaştı.

 

alwash2

 

Irak’ın suyu Türkiye’de depolanmalı

 

Çözünür alçıtaşı bir temel üzerine inşa edilmesi nedeniyle çökme riski taşıyan Musul Barajı’nın oluşturduğu önemli tehlikeye dikkat çeken Alwash, barajın yıkılması durumunda bir tsunami etkisi yaratarak Bağdat’ı sular altında bırakacağını ve güneyde Basra’ya kadar yaklaşık 1 milyon insanın hayatını tehdit edeceğini kaydetti. Wilson Centre web sitesinde yayınlanan “The Mosul Dam: Turning a Potential Disaster into a Win-Win Solution” adlı makalesinde yer verdiği Musul Barajı’nın kapatılarak suyun Türkiye’de depolanması düşüncesini temel alan işbirliği önerisini açıklayan Alwash, Musul Barajı’nı onarmak için yaklaşık 3 milyar dolar yatırım yapmak yerine, mevcut suyu Türkiye’de depolayarak söz konusu afet potansiyelini Irak ve Türkiye arasında uluslararası işbirliğinin temelini oluşturacak bir kazan-kazan çözümüne dönüştürmenin mümkün olduğunu ifade etti. Suyun Türkiye’nin dağlık bölgelerindeki dar ve derin vadilerde tutulması durumunda, barajlara kıyasla buharlaşma kaybının azalması neticesinde yılda 1 milyar metreküp suyun tasarruf edilebileceğini ve mansaba bırakılabilir su miktarının artacağını belirten Alwash, bunun karşılığında Irak’ın Türkiye’ye petrol ve doğalgaz verebileceğini, inşa edilecek bir boru hattıyla Irak petrolünün İstanbul’a ve Avrupa’ya taşınabileceğini kaydetti ve bu durumun Türkiye ve Irak’ın karbon emisyonunu azaltma politikalarında da iki taraf için kazanç sağlayacağını vurguladı.

 

Musul Barajı’nın yıkılması tehdidinin Irak ve Türkiye arasında işbirliğini harekete geçirecek çok önemli bir tetikleyici olması gerektiğini belirten Azzam Alwash, Fırat-Dicle Havzasında kıyıdaş ülkeler arası güven eksikliğine dikkat çekti. Avrupa Birliği’nin temelinin ülkeler arası çelik ve kömür ticaretine dayandığını hatırlatan Alwash, Fırat-Dicle Havzasında da ticaret ve karşılıklı bağımlılık ile işbirliğinin oluşturulabileceğini savundu.

 

Irak’taki temel sorunun buharlaşma ve tuzlanma olduğunu dile getiren Alwash, Irak’ta suların israf edildiği iddiasının doğru olduğunu, geleneksel yöntemlerle tarım yapmaya devam eden çiftçilerin, damla sulama gibi yeni teknikleri pahalı bulmalarının yanı sıra, bu gibi yeni teknolojilere açık olmadıklarını kaydetti.

 

Fırat-Dicle Havzası’nda mevcut suyun koordineli biçimde yönetiminin diğer doğal kaynakların da daha iyi bütüncül yönetimine yol açacağını belirten Azzam Alwash, kıyıdaş ülkeler arasında bütüncül havza yönetimine yönelik işbirliği oluşturulması için siyasi iradeye ihtiyaç olduğunu, bunun için ise öncelikle Iraklı ve Türk akademisyenlerin müşterek çalışarak iddialı alternatif çözüm önerilerini değerlendirmeleri ve söz konusu işbirliğinin yararlı olacağını ispatlayan ekonomik modeller geliştirmeleri gerektiğini belirtti.